A A A K K K
для людей з порушеннями зору
"Інклюзивно-ресурсний центр"
Нетішинської міської ради

Поради батькам на літньо-оздоровчий період «Не втратьте час».

Дата: 16.06.2023 09:40
Кількість переглядів: 238

 

Важливо, щоб діти за літній період не втратитили навички, які вони здобули за навчальний рік. Тому варто підтримути їх, щоб не набувати наново, завдяки чому подальший корекційний процес буде швидшим і простішим.

Певні навички можуть втрачатися, якщо дитина не користується нею в повсякденному житті (тобто з погляду дитини ця навичка непотрібна). Власне, це також може бути орієнтиром для батьків: що з цих навичок можна перетворити на постійний функціонал для дитини. Їх варто включити в щоденний повтор. Причому набагато краще, аби такі завдання були коротшими, але кілька разів на день. Зосереджуватися варто не на тих цілях, які раніше були перед дитиною та її педагогами (ІПР), а відштовхуватися від того, що вона вже опанувала, чи на тому, де вона зупинилася на момент переривання звичних занять.

А далі – подумати над тим, як закріпити ці навички в буденних ситуаціях. Сплануйте ваші цілі. Наприклад, якщо потрібно закріпити навички самообслуговування, а саме:

 • самостійно користуватися всіма столовими приборами;
 • самостійно тримати чашку та пити, тримаючи її однією рукою;
 • користуватися серветками і мити руки перед і після їжі;
 • користуватися горщиком/унітазам;
 • самостійно підтягувати штани;
 • вдягати светри і штани;
 • роздягатися і переодягатися;
 • застібати взуття, зав’язувати шнурки і після знімати взуття.

«Не робіть за дитину те, що вона може зробити самостійно» – чудовий девіз, саме для батьків. Трішки терпіння, завчасний початок збирання на вулицю, спільне чищення зубів чи одягання і взування – це саме те, що сприятиме формуванню у дитини цієї надважливої навички – самообслуговування.

Хваліть! Самостійно одягнувся (хоч і задом наперед – нічого страшного, можна звернути увагу: «Чи тобі так зручно?», «Давай спробуємо одягнути светрик іншим боком, подивимось, може він так гарніше буде виглядати»), без нагадування відніс посуд на кухонний стіл і подякував; після відвідин туалету, помив руки, перед сном і після сну – почистив зубки, личко, розчесався – супер, так тримати.

Не сваріть за невдачу, дайте повторити дії кілька разів, зрозуміти – чому не виходить, проаналізувати ситуацію, і з часом, в неї все вийде. Заздалегідь не формуйте у дитини негативну модель результату її дій – «туди не можна, ти впадеш» – варіант програшний; «можна, але будь обережний, тримайся обома ручками» – варіант, який стимулюватиме пробувати і не боятися.

А якщо потрібно закріпити обчислювальні навички з дитиною, ви можете:

 • порахувати, скільки продуктів потрібно, аби приготувати страву на ту кількість людей, які проживають із вами (це закріплює навички рахування, додавання, множення, вираховування пропорцій тощо);
 • виміряти площу та периметр приміщення, кімнати, майданчика, встановивши для цього, наприклад, спеціальну програму на смартфон;
 • пошукати навколо себе предмети заданої геометричної форми або намалювати маршрут прогулянки;
 • розрахувати суму покупок у магазині чи час, який потрібен кожному члену родини на виконання якихось дій.

А приготування їжі, наприклад, дає надшироке поле для різноманітних занять: тієї ж математики, сенсорних вправ (які продукти на доторк), розвитку дрібної моторики (різати, терти), розрахунку ваги. А якщо дитина може допомогти приготувати щось для всієї родини, це підвищуватиме її самооцінку та даватиме відчуття важливості для соціуму.

Щодо навичок письма, читання, усного мовлення, то є навіть метод так званого навчання в природних умовах. Ви можете:

 • надавати дітям письмові побутові інструкції – що, як і в якому порядку робити;
 • складати список покупок та читати назви продуктів у магазині;
 • писати повідомлення в месенджерах (додатково це тренує й навичку спілкування) – це й техніка письма, і граматика, і пунктуація, і розуміння прочитаного й багато інших нюансів.
 • граючи в настільні ігри, ви можете давати завдання прочитувати, що написано на ігровій картці, чи ставити уточнювальні запитання, стимулюючи до розмови;
 • обговорювати чи переказувати мультфільми, кіно, відео в соцмережах.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора